logo

هاشم زاده: با شرایطی که داشتیم نتیجه خوبی گرفتیم/ بضاعت کشتی ما همین بود

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان با بیان اینکه بدون حضور در تورنمنت خارجی عازم مسابقات جهانی شدیم، گفت: بچه های ما به کم تجربگی شان باختند.

مسعود هاشم زاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پنجمی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان ایران در رقابت های جهانی مجارستان که با ۲ مدال نقره و یک برنز به دست آمد، اظهار کرد: چندین مرحله اردو را طی چند ماه گذشته پشت سر گذاشتیم و توانستیم بچه ها را به آمادگی نسبی برای حضور در مسابقات جهانی برسانیم. سطح کیفی رقابت ها بالا بود و با مربیان دیگر تیم ها که صحبت می کردم، نفراتشان حداقل در پنج یا شش تورنمنت معتبر جهان شرکت کرده بودند اما ما بچه هایمان را مستقیم از انتخابی تیم ملی به اینجا اوردیم و در هیچ تورنمنتی حضور نداشتیم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان، افزود: بچه ها کشتی های قابل قبولی گرفتند و اصلا کم فروشی نکردند. آن ها فقط به کم تجربگی‌شان باختند. از نظر بدنی هم اصلا کم نیاوردند و از همه حریفانشان سرتر بودند و آن ها مقابل بچه های ما در مسابقات زانو زدند اما کم تجربگی باعث شد به حقشان نرسند.

وی تصریح کرد: بچه های ما وقتی وارد جو مسابقات شدند به اصطلاح کپ کرده بودند و اصلا نمی دانستند کجا هستند. ما برای ۴۵ کیلوگرم طلا کنار گذاشته بودیم اما تا اخرین روز نتوانستیم او را بیدار کنیم و کلا در فضای دیگر بود. در ۵۱ کیلوگرم به همین خاطر ضربه خوردیم، کشتی گیر ۱۱۰ کیلوگرم ما دو دور کشتی را برد اما در کشتی سوم به بی تجربگی باخت، شاید اگر در تورنمنت شرکت می کردیم، بی تجربگی را آن جا می گذاشت و به جهانی نمی آورد.

هاشم زاده ادامه داد: مطمئن باشید اگر همین فردا باز هم این مسابقات برگزار می شد ما چند مدال دیگر می گرفتیم چون بچه ها کشتی به کشتی بهتر شدند.
۹۲ کیلوگرم ما در کشتی اول روی آسمان بود و اصلا نمی دانست چه کار می کند اما برای برنز دو کشتی که گرفت راحت و بدون استرس کار کرد و حریفانش را شکست داد. عبدولی در ۷۱ کیلوگرم هم در فینال پای حریفش به بیرون رفت و حقش طلا بود اما داوران نادیده گرفتند. مصطفی رضایی هم کشتی های خوبی گرفت اما به نقره رسید.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان با تاکید بر اینکه فرنگی کاران ایران قرعه سختی داشتند، گفت: فعلا بضاعت کشتی ما در حال حاضر همین بود. اگر کمی سرمایه گذاری بیشتری می شد می توانستیم قهرمان جهان شویم. فعلا سیستم فدراسیون این بود که به رده های پایه اهمیت زیادی ندهد و همه حواسشان به المپیک و جهانی و تیم های بزرگسالان بود. ما هم احترام می گذاریم. بضاعت کشتی ما همین بود و با شرایطی که داشتیم نتیجه قابل قبولی گرفتیم.

هاشم زاده درباره اعزام نفرات اول انتخابی تیم ملی به این رقابت ها و اینکه در برخی اوزان نفرات بهتری بودند که می توانستند جایگزین شوند، گفت: ما می‌توانستیم برخی نفراتمان را تغییر دهیم اما لازمه‌اش این بود که در یک تورنمنت حاضر شویم تا نفرات دوم با قهرمانان انتخابی کشتی بگیرند تا وضعیتشان مشخص شود. ۳ یا ۴ تورنمنت بود که می شد به عنوان فیلتر از آن ها استفاده کنیم اما این فرصت مهیا نشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای حضور در تورنمنت خارجی به فدراسیون درخواست داده بود یا خیر، گفت: اصلا قرار نبود مسابقات جهانی برگزار شود. به همین دلیل زمان کمی داشتیم و فقط یک تورنمنت پیروزی ترکیه بود که نتوانستیم برویم. با آقای سوریان صحبت کردیم که در این تورنمنت شرکت کنیم اما گفتند فعلا بخاطر شرایط المپیک و اینکه اردوهایمان شهرستان بود امکان اعزام مهیا نیست.

هاشم زاده در پایان گفت: باید با رییس و نایب رییس فدراسیون صحبت کنیم تا بتوانیم در چند تورنمنت بچه ها را محک بزنیم. معتقدم زمان ما یا زمان های دورتر نوجوانان خیلی با انگیزه تر و پای کار بودند تا خود را به رده بزرگسالان برسانند اما الان بچه ها از نظر روحی خیلی ضعیف تر هستند و وقتی در یک یا دو میدان مدال نمی گیرند سرد می شوند و از کشتی دور می شوند. می خواستم این صحبت ها را به آقای دکتر دبیر و آقای سوریان انتقال بدهم. نظرات آن ها برای ما قابل احترام است اما لازم است نوجوانان بیشتر مورد توجه قرار بگیرند تا با حضور در میادین مختلف و انگیزه بیشتر به موفقیت برسند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *