logo

برنامه وزارت بهداشت برای حذف هپاتیت در کشور / درمان رایگان بیماران شناسایی شده

رییس اداره هپاتیت وزارت بهداشت گفت: در حالی که فقط ۴۲ درصد نوزادان در جهان به واکسن هپاتیت B دسترسی دارند، در ایران قریب ۱۰۰ در صد کودکان در بدو تولد واکسن هپاتیت B دریافت می کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر رشید رمضانی افزود: ۶ مرداد ماه (۲۸ جولای) مصادف با روز جهانی هپاتیت و با شعار ” هپاتیت منتظر نمی ماند” از طرف WHO اعلام شده است.  

وی افزود: امسال سازمان جهانی بهداشت به پیشگیری از انتقال هپاتیت B از مادر به  نوزاد(EMTCT)  و نیز دستورالعمل اجرایی آن تمرکز کرده است.  

وی ادامه داد: بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت فقط ۴۲ درصد از کودکان درجهان، در بدو تولد واکسن هپاتیت B دسترسی دارند.

رییس اداره هپاتیت گفت: برنامه ایمن سازی ۲۰۳۰ یک چشم انداز و استراتژی بلند مدت و گسترده جهانی برای واکسیناسیون در دهه ۲۰۳۰-۲۰۲۱ ارائه می دهد.  

رمضانی افزود: توصیه شده است که تمام کشورها واکسیناسیون را از بدو تولد تا سنین بالاتر در طول زندگی افراد انجام دهند. همچنین تمرکز برنامه بر روی پوشش واکسیناسیون بر پایه عدالت است، به گونه ای که در همه جا دسترسی یکسان به واکسن وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: بر اساس آخرین آمار جهانی ۲۹۶ میلیون نفر درجهان به هپاتیت B و ۵۸ میلیون نفر به هپاتیت C  مبتلا هستند.

وی اظهار داشت: سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از عفونت های هپاتیت B و C در دنیا رخ می دهد. یعنی درهر ۳۰ ثانیه یک نفر مبتلا به بیماری های مرتبط با هپاتیت در جهان جان خود را از دست  می دهد.  

رییس اداره هپاتیت وزارت بهداشت درباره اقدامات مرکز مدیریت بیماریهای واگیر در این خصوص گفت: در راستای  برنامه های سازمان جهانی بهداشت، مرکز مدیریت بیماریهای واگیر اقدام به بازنگری برنامه حذف هپاتیت در ایران کرده و در شرایط تحریم و بحران کرونا و در بستر نظام جامع شبکه کشور با باز تعریفی در وظایف نیروهای بهداشتی ضمن پایلوت برنامه حذف هپاتیت در پنچ دانشگاه کشور، به طور همزمان از توان واحد های مشاوره هپاتیت که هم اکنون در بیش از ۳۷ دانشگاه  علوم پزشکی راه  اندازی شده است، برای بیماری یابی فعال و غیر فعال استفاده کرده است.  

دکتر رمضانی افزود: بخشی از دستاوردهای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر عبارت از بیماریابی فعال و غیر فعال و درمان رایگان بیماران شناسایی شده  با کمک خیرین سلامت و  معاونت بهداشت است.

وی ابزار داشت: از آنجایی که بیماری هپاتیت B و C  عمدتا در جمعیت های کلیدی  از جمله  معتادین تزریقی (PWID)، زنان آسیب پذیر (CSW)  و زندانیان متمرکز است، تنها راه رسیدن به اهداف حذف هپاتیت در ایران بیماریابی فعال در این گرو های آسیبب  پذیر است.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته ضمن  واکسیناسیون تمام کودکان تازه متولد شده، به همت همکاران معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور حدود ۵۰۰ هزار نفراز بزرگسالان در گروه سنی ۳۰-۶۵ سال علیه هپاتیت B واکسینه شدند.  

رییس اداره هپاتیت گفت: باتوجه به شرایط کرونایی کشور و درگیری معاونت های بهداشت این اقدام بسیار ارزشمند و درخور توجه است.

وی ادامه داد: طی تفاهم نامه همکاری با سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور ۲۴۰ هزار دوز واکسن برای کارگران پسماند و کارکنان آتش نشانی در سراسر کشور توزیع و درحال تلقیح می باشد.

رمضانی افزود: همچنین طی تفاهم نامه همکاری منعقد شده بین مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با صنعت نفت کشور، جهت واکسیناسیون کارکنان این سازمان ۴۰۰ هزار دوز واکسن توزیع و افراد واجد شرایط واکسینه شدند.

دکتر رمضانی افزود: همچنین حدود ۱۶ هزار دوز واکسن به سازمان انتقال خون ایران جهت واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون و حدود ۹۰ هزار دوز به سازمان زندانها در سال گذشته اختصاص یافت.

رییس اداره هپاتیت بیان داشت: مجموع تعداد موارد درمان شده هپاتیت C درمراکز خصوصی و دولتی درسال گذشته  ۱۴ هزار و ۵۰ نفر می باشد.  

وی تصریح کرد: محور اصلی مبارزه با هپاتیت C بیمار یابی فعال در جمعیت های کلیدی  و درمان رایگان بیماران مبتلا و بی بضاعت است.

وی افزود: در مجموع یک میلیون و ۴۸۱ هزار و ۹۷ دوز واکسن برای گروه های هدف که شامل اهداکنندگان مستمرخون، زندانیان و خانواده آنها، بیماران دیابتی و دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی،   آرایشگران، معتادان، پرسنل شاغل در مراکز درمانی، افراد دارای رفتارهای پرخطر، ساکنان گرمخانه ها و مراکز نگهداری افراد بی خانمان هستند، اختصاص یافت.  

دکتر رمضانی افزود: موارد هپاتیت B,C کشف شده بین سال های ۱۳۹۳-۱۳۹۹ با کاهش چشمگیری روبروست. بیماریابی و واکسیناسیون منجر به کاهش میزان فراوانی مرگ و میر هپاتیت های ویروسی شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی بیان داشت: به طور اجمالی باید گفت که برای رسیدن به اهداف برنامه حذف هپاتیت در ایران تا سال ۱۴۱۰ لازم است برای کنترل هپاتیت B  به توسعه  واکسیناسیون در گروه های آسیب پذیر توجه شود و برای حذف هپاتیت C باید به توسعه واحدهای مشاوره هپاتیت، آموزش نیروهای بهداشتی در واحدهای مشاوره هپاتیت، اطلاع رسانی عمومی درخصوص راه های پیشگیری، بیماریابی فعال و درمان بیماران مبتلا و حمایت از آنها تمرکز کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *