logo

ارائه آیین نامه گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمی به دولت

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به تهیه و تدوین آیین نامه اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمی گفت: این آیین نامه در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش تایید و به هیئت دولت ارسال شده است.

به گزارش ایسنا، محمود امانی طهرانی در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در اردوگاه باهنر برگزار شد با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جذب منابع آموزش و پرورش  در چارچوب زیرنظام تربیت معلم و تامین منابع انسانی سند تحول بنیادین، گفت: این مصوبه به نحوه تامین نیرو در بدنه اصلی آموزش و پرورش اشاره و تاکید می کند که ورود نیرو باید از طریق مجرای معتبر تعیین شده انجام شود. 

وی افزود: این مسیر با مسیر طی شده از سال ۸۸ که تا کنون ادامه دارد و امیدواریم به کلی متوقف شود، متفاوت است و از مجرای دانشگاه های رجایی و فرهنگیان عبور می‌کند.

امانی طهرانی با بیان اینکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تبصره های مهمی دارد اظهار کرد: تبصره یک، باب استفاده از ظرفیت ملی را برای تامین نیروی انسانی باز می‌کند و می‌گوید علاوه بر این دو دانشگاه، باید تمام توان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه به خدمت در بیایند. آیین نامه مربوطه بعد از تصویب شورای عالی آموزش و پرورش باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: متاسفانه اخیرا گروهی بدون توجه به متن آیین نامه، مطالبی را در فضای مجازی مطرح کردند که این اقدام به تضعیف دانشگاههای ماموریت گرای ما می انجامد. این در حالیست که عزم ما بر تقویت و سامان گرفتن این کار است و از دستاوردهای مهم آیین نامه این است که برای معلمان مدارس غیردولتی هم تعیین تکلیف می‌کند تا معلمین مدارس غیردولتی به حال خود رها نشوند و همینطور معلمان آزاد و حق التدریسی. 

وی ادامه داد:  تبصره ۳ در باب شاخص های نیروی انسانی تعیین تکلیف می کند. در تبصره ۵ نیز موضوعی برای اولین بار تعیین تکلیف شده که گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمی است و در زیرنظام نیروی انسانی نیز مورد تاکید بود. این مصوبه فرصتی را فراهم کرد تا این موضوع هم تعیین تکلیف شود. تدوین این گواهینامه به شورای عالی آموزش و پرورش سپرده شده است. 

امانی طهرانی افزود: آیین نامه اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای را تهیه و تنظیم کردیم که در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش تایید و به هیئت دولت ارسال شده است. اگر این مصوبه ها عملیاتی شود امید می‌رود در یک بازه زمانی چهارساله نظام نگهداشت معلمان از یک ارتقای کیفی برخوردار شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *