logo

آموزش فرد به فرد بیش از ۴۶۰ هزار سوادآموز طی ۸ سال گذشته

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به زمینه سازی برای باسوادی و ادامه تحصیل ۵۰۰۰ چهره موفق سوادآموزی در مقاطع مختلف دانشگاه گفت: ارائه آموزش به بیش از ۱۶۰ هزار نفر از اتباع و پناهندگان خارجی و آموزش به شیوه فرد به فرد برای بیش از ۴۶۰ هزار نفر سوادآموز از سال ۹۲-۹۹ طی سال های اخیر انجام شده است.

به گزارش ایسنا، شاپور محمد زاده در سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش‌وپرورش که در اردوگاه باهنر برگزار شد با بیان اینکه سوادآموزی فرصت دوم آموزش، برای بخش بزرگی از جامعه است که طی سال های گذشته فراهم شده است گفت: اقدامات صورت گرفته جلوه ای از خدمت بی منت و کار مضاعف در راستای تحقق عدالت آموزشی در فرآیند استقرار انقلاب اسلامی است.

وی افزود: ارائه خدمات سوادآموزی به بیش از ۹ میلیون نفر در حد قبولی دوره سوادآموزی و دو میلیون نفر در حد قبولی پایان دوره ابتدایی، افزایش بیش از ۴۲ درصدی نرخ باسوادی کشور در گروه سنی شش ساله و بالاتر و حدود ۴۷.۸درصد در گروه سنی ۴۹-۱۰ ساله، کاهش نابرابری باسوادی در میان مردان و زنان از ۲۳.۴ درصد به ۶.۳ درصد و این رقم در گروه سنی ۴۹-۱۰ ساله به حدود ۲.۱ درصد، کاهش نابرابری باسوادی بین مناطق شهری و روستایی از ۳۴.۹درصد به ۱۱.۳ درصد و این رقم در گروه سنی ۴۹-۱۰ ساله به کمتر از ۶.۸ درصد از جمله اقدامات صورت گرفته تا سال ۹۹ در نهضت سوادآموزی است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه کمک به تکمیل پوشش تحصیلی با ارائه آموزش به بیش از ۱.۵ میلیون نفر از کودکان لازم التعلیم طی سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۸ نیز صورت گرفته است اظهار کرد: تنوع بخشی به محتوا و رسانه های آموزشی با تدوین و انتشار حدود۵۰۰۰ عنوان کتاب درسی، کمک درسی (توسعه ای) و فرادرسی، زمینه سازی برای باسوادی و ادامه تحصیل ۵۰۰۰ چهره موفق سوادآموزی در مقاطع مختلف دانشگاه، راه اندازی بیش از  ۳۰۰۰ مرکز یادگیری محلی از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۶ و  راه اندازی مجدد مراکز یادگیری محلی بیش از ۴۵۰ مرکز به شیوه جدید بر اساس مصوبه هیئت دولت  از سال ۹۴ تا ۹۹ از جمله مهمترین اقدام و دستاوردهای اساسی سوادآموزی  متناظر با عدالت آموزشی تا سال ۱۳۹۹ است.

محمد زاده افزود: کمک به تکمیل پوشش تحصیلی با ارائه آموزش به بیش از ۱۷ هزار نفر از زندانیان طی سال های ۹۲ تا ۹۹، کمک به پوشش کامل تر تحصیلی با ارائه آموزش به بیش از ۱۶۰ هزار نفر از اتباع و پناهندگان خارجی طی سال های ۹۲ تا ۹۹، راه اندازی و تجهیز بخش ویژه نوسواد در کتابخانه های عمومی کشور به محتوای خواندنی ساده، آموزش به شیوه فرد به فرد برای بیش از ۴۶۰ هزار نفر سوادآموز از سال ۹۲-۹۹  و  تحت پوشش قرار دادن بیش از ۳۱۴ هزار نفر از زنان و دختران عشایری بیسواد و کم سواد از سایر دستاوردهای این حوزه است.

به گزارش ایسنا، محمود امانی طهرانی، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز در سی و پنجمین  اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش‌وپرورش که در اردوگاه باهنر برگزار شد با اشاره به جهت‌گیری شورای عالی آموزش و پرورش در راستای اجرای سندتحول بنیادین اظهار کرد: شورای عالی یک شورای ۱۲۵ ساله و دارای اصالت است. سیاست گذاری و قانونگذاری، نظارت بر حسن اجرای مصوبات و توسعه ارتباط با مجریان و مردم، سه ماموریت اصلی شورای عالی است که در قانون تشکیل شورای عالی آمده است.

وی افزود: اوضاع آموزش و پرورش از حیث داشتن سند تحول بنیادین، بهتر از سایر دستگاههاست. البته نمی‌گویم اوضاع آموزش و پرورش بهتر است، بلکه به لحاظ اسنادی بهتر است. سند باید نمره ۲۰ ما را به ۸۰ و ۱۰۰ برسد و اگر جایی به دلیل کاستی هایی منفی ۲۰ و منفی ۳۰ است لزوما سند نمی خواهد، بلکه عمل به بدیهیات نظیر مدرسه سازی و افزایش نرخ پوشش کفایت می کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش  با بیان اینکه تدوین سند تحول از مهترین اقدامات شورای عالی بوده است. پیشبرد سند به حال خود رها نشده و از سال ۱۳۹۰ تا کنون شش اقدام مهم انجام شده که یک مورد آن تدوین و تصویب زیرنظام هاست. یک اقدام دیگر تدوین و تصویب اهداف دوره های تحصیلی است. باید طی ۱۰ سال آینده روی اهداف متمرکز شویم. به هدف ها زیاد توجه نکرده ایم و اگر آنها را جدی نگیریم دچار سرگشتگی هایی خواهیم شد که ما را به سرانجام مشخصی نخواهد رساند. این اهداف شایستگی محور هستند.

وی ادامه داد: تدوین و تصویب ضوابط و مقررات اجرای سند اقدام دیگر است. طراحی و تدوین الگوی نظارت و ارزیابی از اجرای سندتحول اقدام پنجم و اشاعه و تبیین اسناد تحولی در همه مراحل، اقدام ششم است.

امانی با طرح این پرسش که منظور از اجرای سند چیست؟ گفت: سه نوع گزاره در سند داریم. نخست گزارهای کلان تحولی است که همان چرخش و بیانیه ارزش هاست و به خلق ارزش های مشترک و مشروعیت دادن به ماموریت های اصلی در نتیحه فهم کلی از عملکرد نظام تعلیم و تربیت می انجامد. گزاره دوم ناظر بر اهداف عملیاتی، راهکارها و برنامه زیرنظام ها و گزاره سوم اقدامات تحولی ویژه است که به پروژه های مستقل  و عملیاتی که منجر به برجسته شدن ارزش های مستقل می شود اشاره دارد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تاکید کرد: سندتحول بنیادین زمانی محقق می شود که مدرسه و ستادِ ترازِ سند داشته باشیم. ستاد وظیفه دارد امور را برای مدرسه تسهیل، مدرسه را تغذیه فکری کرده و موانع را از پیش راه وی بردارد.

امانی به جهت گیری شورای عالی نیز اشاره کرد و گفت: تقویت نقش تبیینی از اجرای سند و توسعه گفتمان تحول خواهی و تحول آفرینی، تقویت نقش نظارت و ارزیابی بر اساس شاخص های برخاسته از سند تحول، برنامه زیرنظام ها و اهداف دوره ها، تقویت راهبری و تنظیم گری صف و ستاد و سایر عوامل سهیم و موثر در اجرای برنامه های تحولی از طریق تدوین و تصویب سیاست های کلان، اجرای ضوابط و مقررات مربوط با تمرکز بر اهداف دوره های تحصیلی و تقویب ارتباط موثر با مراجع قانون گذاری در خلق ارزش های مشترک از این جمله است.

وی تاکید کرد که باید مناسبات خود را با شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس و سایر دستگاههای مربوط در خلق ارزش های مشترک را به خوبی برقرار کنیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه در دوسال اخیر بسته های تحولی را داشتیم که خوب طراحی شدند ولی چون با دوره کرونا مصادف شدند، نتوانستند آن هدفی که داشتند را به طور کامل محقق کنند گفت: مدرسه تربیت محور مدرسه ای است که موقعیت های یادگیری موثر را رقم می‌زند و ذیل شش ساحت تربیتی رقم می خورد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *