logo

۷۴ هزار هکتار از بیابان‌های استان تهران در شرایط بحرانی فرسایش بادی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با بیان اینکه مساحت بیابان‌های استان تهران کم و حدود ۱۰۵ هزار هکتار است، گفت: ۷۴ هزار هکتار از این اراضی در شرایط بحرانی فرسایش بادی هستند.

علینقلی حیدریان در گفت و گو با ایسنا افزود: بیابان‌های استان تهران در جنوب و جنوب غربی استان و در محدوده شهرهای ملارد، ورامین، ری ، پاکدشت و پیشوا قرار دارند.

وی با بیان اینکه بیابان‌ها به دو قسمت تعریف می‌شوند،اظهار کرد: قسمت‌هایی از بیابان تحت تاثیر فرسایش بادی و قسمت‌هایی در شرایط بحرانی فرسایش بادی قرار دارند که رسیدگی به وضعیت بیابان‌های دارای شرایط بحرانی جزو اولویت اول ماست چراکه در این بیابان‌ها خاک بر اثر وزش باد قابلیت جابجایی در مسافت‌های طولانی را  دارد.  

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران افزود: اقدامات بیابان‌زدایی مانند کاشت نهال، بذرکاری و بذرپاشی را در این مناطق انجام می‌دهیم تا فضای سبز بوته‌ای ایجاد شود و جلوی فرسایش بادی را بگیرد. در این جهت درختچه‌هایی مانند تاغ ، آتریپلکس، قره داغ و اسکنبیل را کاشته‌ایم که البته سهم «تاغ» بیشتر بوده است.

حیدریان در پایان گفت: تاکنون در بیش از ۲۰ هزار هکتار از بیابان‌های دارای شرایط بحرانی فرسایش بادی عملیات بیابان‌زدایی انجام شده و سال جاری قرار است در ۵۰  هکتار این اقدامات انجام شود.

به گزارش ایسنا نتایج مطالعات کانون‌های بحرانی نشان می‌دهد ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به‌ اصطلاح بیابانی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است و ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار در این محدوده وجود دارد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *