logo

کاهش نسبی دمای تهران/ کیفیت هوای ‌پایتخت در محدوده قابل قبول

روند کاهش نسبی دما در استان تهران و افزایش نسبی برخی آلاینده‌ها در نواحی ‌پرتردد ‌پایتخت طی امروز (۴ مرداد ماه) و کاهش غلظت این آلاینده‌ها همزمان با افزایش تدریجی تندی باد تا اواخر وقت ‌پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران و بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، طی دو روز آینده در استان تهران آسمانی صاف تا قسمتی ابری، گاهی همراه با وزش باد و امروز و فردا (۴ و ۵ مرداد) افزایش نسبی برخی آلاینده‌ها در نواحی ‌پرتردد شهر تهران ‌ مورد انتظار است.

همچنین از بعدازظهر چهارشنبه (۶ مرداد) با نفوذ سامانه بارشی به‌ویژه در ارتفاعات استان به‌تدریج افزایش ابرناکی و گاهی رعد و برق و وزش باد شدید رخ خواهد داد. روزهای چهارشنبه و ‌پنجشنبه (۶ و ۷ مرداد) نیز در مناطق غربی و جنوب غربی استان گاهی وزش باد شدید با خیزش موقتی گردوخاک ‌پیش‌بینی می‌شود و به لحاظ دمایی روند کاهش نسبی دما مورد انتظار است که از چهارشنبه (۶ مرداد) محسوس خواهد شد.

 پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که در صبح امروز (۴ مرداد ماه) افزایش ترافیک صبحگاهی و عدم وزش باد مؤثر باعث تجمع آلاینده‌ها خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

حاکمیت جو نسبتا آرام طی روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد، علاوه براین احتمال تولید و تجمع آلاینده «ازن» در ساعات بعدازظهر کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق را به همراه خواهد داشت. با افزایش تدریجی تندی باد تا اواخر وقت از غلظت آلاینده‌ها کاسته می‌شود و به تبع آن کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت.

صبح فردا (۵ مرداد ماه) با آغاز تردد خودروها و عدم وزش باد مؤثر کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت. استمرار شرایط پایدار جوی طی روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند همچنین با افزایش دما و حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده ازن، در ساعات بعدازظهر بر غلظت این آلاینده افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در برخی مناطق کاهش پیدا خواهد کرد.

وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی فردا (۵ مرداد ماه)  باعث کاهش غلظت ذرات معلق می‌شود بنابراین برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۹۹ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

انتهای ‌پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *