logo

شناسایی مخاطرات محله با جلب مشارکت شهروندان

شناسایی مخاطرات محله با جلب مشارکت شهروندان

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر جلب مشارکت شهروندان و حساس سازی آنان نسبت به مقوله مدیریت بحران و آسیب پذیری شهر و محل زندگی و راه های برون رفت از شرایط نامطلوب تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، رضا کرمی محمدی با اشاره به برگزاری نخستین مسابقه مخاطرات شناسی محله که با هدف حساس سازی شهروندان نسبت به مخاطرات محتملی که در محل کار و زندگی در معرض آن قرار دارند طراحی شده بود، گفت: این مسابقه با هدف امکان ایجاد تعامل دوسویه میان نهادهای عمومی و شهروندان و جلب مشارکت شهروندان و حساس سازی آنان نسبت به مقوله مدیریت بحران و آسیب پذیری شهر برگزار شد.
کرمی محمدی خاطرنشان کرد: باید زمینه مشارکت مردم در مدیریت بحران فراهم شود و یکی از اقدامات در این راستا برگزاری جشنواره ها و مسابقات مختلف است تا نگاه به مدیریت بحران به داخل خانواده ها و محلات برود؛ اقدامی که نتایج مثبتی هم داشته است و از این طریق جلب مشارکت شهروندان تحقق بیشتری می یابد.
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه هدف این مسابقه شهروندی، حساس سازی شهروندان در مرحله شناخت خطر و مخاطرات پیرامون محل کار و زندگی آنان تعریف شده بود، افزود: در این مسابقه صرفاً توانایی شهروند و زاویه دید آنان در شناخت خطر پیرامونی مورد قضاوت قرار گرفت. همچنین در ارزیابی عکس ها شاخص های موثر در وقوع حوادث به صورت عمومی از جمله تعدد و گستردگی مخاطره در شهر و امکان اصلاح پذیری مخاطره با کمترین هزینه به عنوان شاخص فرعی مد نظر قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در این مسابقه ۶۹ درصد زنان و ۳۱ درصد مردان شرکت کردند، افزود: از ویژگی های قابل توجه این مسابقه برخورداری از جنبه آموزش عمومی بود و شهروندان با مطالعه فراخوان مسابقه با مفاهیمی همچون انواع مخاطرات محتمل، راهکارهای کاهش خطر و شیوه های پیشگیری و آمادگی در برابر حوادث و سوانح آشنا شدند.
کرمی محمدی افزود: در این مسابقه از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، بیشترین درصد شرکت کنندگان در مسابقه از منطقه ۱۶ بودند و بیشترین درصد مشارکت مناطق در ارسال عکس، از سوی ساکنان منطقه ۶ شهرداری تهران صورت گرفته است. انتخاب عکس ها در دو مرحله صورت گرفت. در مرحله نخست از میان عکس های رسیده، ۱۲ عکس به عنوان عکس های شایسته تقدیر انتخاب شد و در مرحله پایانی ۳ عکس برتر و برگزیده انتخاب شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، نخستین مسابقه مخاطرات شناسی با انتشار فراخوان مسابقه از طریق پرتال سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، انتشار اطلاعیه و پوستر مسابقه با بهره گیری از ظرفیت های شبکه های اجتماعی،  خبرگزاری ها و پرتال برخی دانشگاه ها برگزار شد و از میان عکس های شایسته تقدیر ۳ عکس برتر و برگزیده نهایی معرفی شدند و برگزیدگان این مسابقه به ترتیب از نفر اول تا سوم سمیه رسول نیا از منطقه ۵، پژمان صالحی از منطقه ۸ و یاسمن زرگری مقدم از منطقه ۶ تهران اعلام شدند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *