logo

تجلیل از دکتر پروانه فرزانه/رونمایی از “سلول‌های بهاری” در شیراز

ایسنا/فارس طی آیین بزرگداشتی، ضمن تجلیل از مقام علمی دکتر پروانه فرزانه از چهره‌های ماندگار حوزه زیست شناسی، از کتاب سلول‌های بهاری شامل خاطرات تولید و توسعه سلول‌های های بنیادی در شیراز رونمایی شد.

معاون نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شامگاه شنبه ۲۶ تیر در مراسم تجلیل از دکتر پروانه فرزانه و رونمایی از کتاب “سلول‌های بهاری” با اشاره به آیات قرآن، به نقش و جایگاه زن در اسلام پرداخت و جایگاه زن در جامعه جاهلی را با شان و جایگاه زن مسلمان مقایسه کرد.

حجت‌الاسلام مهدوی با اشاره به افتخارآفرینی‌های بانو “پروانه فرزانه” تاکید کرد که هرانسانی که موحدانه و با تلاش قوی سعی کند مشمول آیه (الذی قالوا ربنا الله ثم استقاموا ) باشد، زنده خواهد ماند هرچند دیگر در این دنیا نباشد. 

دکتر سنایی، استاد تمام بخش عفونی کودکان دانشگاه علوم پزشکی نیز در این مراسم با اشاره به کارنامه علمی درخشان مرحوم فرزانه، عنوان کرد: اندک کسانی هنوز در پتانسیل علمی زنان تردید دارند.اما نمونه‌های موفقی مانند این مرحوم خط بطلانی براین تردیدهاست.

او با اشاره به آیه۷۲سوره صاد که خداوند خطاب به فرشتگان صراحتا بیان می‌کند روح انسان جلوه خداست، تاکید کرد: در پیشگاه خدا جنس زن و مرد برتری نسبت به هم ندارند و شرایط رشد و کمال هردو در نظر گرفته شده است.

سنایی با اشاره به مباحث عمیق آیت‌الله جوادی آملی در فصل اول کتاب زن در آیینه جلال و جمال، گفت: همانطور که در این کتاب براساس آموزه‌های قرآنی ذکر شده اصالت انسان به روح است نه بدن وجنسیت.روح مجرد است و تاحدی تبعیت از فیزیولوژی می‌کند و این کاملا طبیعی است اما اسلام از حیث کمالات انسانها را دو گروه نکرده است.

او با تاکید بر نقش ومسئولیت زن در خانواده و رشد نسل بعد، اضافه کرد: آنچه خدا به دست زن سپرده جامعه ساز و سرنوشت سازاست، نباید از اهمیت آن غافل شد چرا که زن اساس و شالوده جامعه رو می‌سازد.آنچه امروز هم باید به آن توجه کنیم این است که بانو پروانه فرزانه علاوه شخصیت علمی برجسته، به رغم بیماری مزمن و۱۳بار عمل جراحی مادری مهربان و همسری همراه و دانشمندی نستوه مومنه ای میهن پرست بود.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این مراسم با خواندن بخش‌هایی از کتاب سلول‌های بهاری گفت: هدف از کتاب نوشتن باید این باشد که جمعی را هدایت کند نه اینکه با سرعت کتاب‌هایی چاپ شود که تنها فایده آن پرکردن رزومه شخصی وکسب نام ونان باشد.

دکتر محمدهادی ایمانیه گفت: دکتر بهاروند بیش از یک سال و نیم روی پیش نویس این کتاب کار کردند. محتوای قوی ومفید این کتاب نمایانگر این تلاش و جدیت است.

ایمانیه احترام به همسرو فرزند، احترام خاضعانه به اساتید، احترام به همشهری و هموطن وعشق به کار و پیشرفت را از ویژگی‌های بارز بخش‌های مختلف این کتاب دانست و گفت: مشکل جوانان ما کمبود الگوست در حالی که ما در همین شرایط انسان‌هایی داریم که از ابعاد مختلف می‌توانند الگوی جامع و کاملی برای جوانان باشند لذا جای تقدیر دارد که دفتر تاریخ شفاهی این کار را انجام داده است و از زبان امثال دکتر بهاروند که حاضر نیستند درباره افتخارات خود سخنی به زبان بیاورند یک اثر مکتوب تولید کردند.

او با اشاره به اینکه در کتاب با افتخار بیان شده که دکتر بهاروند در رفاه کامل به این افتخارات نرسیده است، خاطرنشان کرد: اینکه آقای دکتر از دست فروشی و کارگری شروع کردند و این سختکوشی طی مدارج علمی هم ادامه پیدا کرد، می‌تواند برای جوانان امروز درس آموز باشد که برای موفقیت منتظر امکانات کامل و رفاه مطلق نباشند، چرا که هیچ پیشرفتی بدون صبوری وتلاش محقق نمی‌شود.

ایمانیه سفارش‌های پدر آقای دکتر بهاروند را از جملات طلایی کتاب برشمرد و گفت: سفارش‌های پدر ایشان، گمشده امروز زندگی خیلی از افراد جامعه است.توجه به این چهار مورد که هرکاری فقط برای خدا باشد، هرچه می‌توانید درس بخوانید.مواظب باشید که دوست بد نگیرید و لقمه حلال به خانه ببرید، می‌تواند حلال خیلی از مشکلات امروز ما باشد.

همچنین در ادامه جلسه فاطمه سادات لطیفی از فعالان قرآنی حوزه زنان وخانواده نیز با اشاره به لزوم بسترسازی برای رشد و شکوفایی استعدادهای زنان مسلمان انقلابی، گفت: متاسفانه بعداز انقلاب به رغم تاکید رهبر معظم انقلاب جریان قوی برای رشد زنان انقلابی خیلی کم داشتیم. مسئله امروز زن مسلمان مقایسه با وضعیت و جایگاه زن قبل از اسلام نیست بلکه بسترسازی برای رشد زن مسلمان و انقلابی‌ است.

سادات لطیفی با گلایه از اینکه الگوها به خوبی به نسل امروز معرفی نشدند، خاطرنشان کرد: حضور با برکت دکتر فرزانه به بانوان ما امکان می‌دهد که تعریف مصداقی از نقش زن مسلمان داشته باشیم.اما باید تلاش کنیم بانو فرزانه یک اتفاق نباشد بلکه یک روندی درجامعه باشد و شاهد تکرار این نمونه‌های موفق باشیم.اگر الگوها باشند انسان امروز در راه و روش سرگردان نمی‌ماند و این کار نیاز به اصلاح ساختارهای قانونی دارد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب سلول‌های بهاری با حضور دکتر حسین بهاروند، نویسنده کتاب و روح‌الله نجابت، نماینده مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

مرحوم دکتر فرزانه پروانه، متولد سال ۱۳۵۱ بود. او مدرک کارشناسی زیست‌شناسی عمومی خود را از دانشگاه شیراز گرفت و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته‌ی ایمنی‌شناسی و سرم‌شناسی در دانشگاه تربیت مدرس گذراند؛ از وی مقالات بسیاری در مجلات علمی معتبر داخلی و خارجی و همایش‌های مختلف ارائه شده بود.

دکتر “پروانه فرزانه” بنیانگذار و مدیر فقید بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران (وابسته به جهاد دانشگاهی)، یکی از ستارگان درخشان آسمان علمی ایران بود که ۲۹ تیر سال ۱۳۹۹ به دیدار حق شتافت. او همسر حسین بهاروند دانشمند جهادی و رئیس پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان بود..

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *