logo

لزوم آمادگی برای برگزاری حضوری کلاسهای درس از آذرماه در صورت کاهش کرونا

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: احتمال می رود که کرونا و آسیب های ناشی از آن تا آذر ماه کاهش یابد، بنابراین باید برای کلاس های حضوری آماده شد.

به گزارش ایسنا، علیرضا منادی، در سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و رؤسای آموزش و پرورش که در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باهنر تهران با حضور وزیر، معاونان و مدیران حوزه ستادی و همچنین مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و روسای بیش از ۷۲۶منطقه آموزش و پرورش و شورای معاونان ادارات کل استان ها به صورت مجازی و در بستر شاد در حال برگزاری است، اظهار کرد: اقدام مهمی که در شورای عالی آموزش و پرورش و سیاست گذاری آغاز شد و منجر به تأسیس «سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک» شد. بازگشت کودکان  از بدو تولد تا شش ساله، بسته علمی آموزش و پرورش کشور را تکمیل می کند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با یادآوری تعطیلی مدارس در دوران کرونا گفت: از آموزش حضوری محروم هستیم، اما آموزش و پرورش بلافاصله پس از تعطیلی مدارس، شبکه شاد را تأسیس کرد، از این وزارتخانه و همراه اول برای همکاری با «شبکه شاد» تشکر می کنیم. احتمال می رود که کرونا و آسیب های ناشی از آن تا آذر ماه کاهش یابد، بنابراین باید برای کلاس های حضوری آماده شد.

وی یادآورشد: همچنین باید کاری بزرگ برای بازماندگان از تحصیل انجام شود، باید گروه هایی متشکل از کارشناسان برای بازگشت دانش آموزان بازمانده از تحصیل، تشکیل شود تا وضعیت این دانش آموزان ترمیم شود و در فضای آموزشی قرارگیرند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با یادآوری زحمات معلمان در دوران کرونا  افزود: تدریس مجازی دشوارتر از آموزش حضوری است، بنابراین معلمان زحمات بسیاری برای جلوگیری از عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان کشیدند.

منادی نتایج مثبت شرکت های دانش بنیان را ثمره نیروهای فارغ التحصیل از آموزش و پرورش و آموزش عالی دانست و گفت: در حال حاضر ۶ هزار شرکت دانش بنیان وجود دارد که بیش از ۲ هزار میلیارد فروش داشتند، این فروش نتیجه زحمات نیروهایی است که از آموزش و پرورش فارغ التحصیل شدند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش ظرفیت تأسیس شرکت های دانش بنیان بسیاری را دارد، معلمان می توانند هر کدام یک شرکت دانش بنیان فعال داشته باشند که علاوه بر نقش معلمی در این شرکت ها هم نقش آفرین باشند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به جایگاه معلمان در آبادانی کشور اشاره کرد و اظهار کرد: برای تلاش مضاعف معلمان باید توجه ویژه ای به این افراد داشت، به همین منظور لایحه رتبه بندی تقدیم مجلس شد.

منادی افزود: رتبه بندی معلمان از سال ۹۰ پیگیری شده است، تا در نهایت با همت کمیسیون مجلس و تلاش آقای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش این لایحه از هیات دولت به مجلس رسید و موضوعات بسیاری از این لایحه فوریت داشت.

وی با بیان اینکه نمایندگان با رای ۹۵درصدی خود به مقام معلم رای دادند، گفت: این لایحه  در ابتدا لایحه قدرتمندی نبود، اما مجلس روی موضوعات آن کار کرده است، در مرحله اول بحث جایگاه معلم مانند، عناوین دانش یار و استادیار معلم پیشنهاد شد که در مجلس رای آورد و در مرحله بعد حقوق متناظر با ۸۰ درصد حقوق اساتید وزارت علوم و براساس برنامه پنج ساله مصوب شد.

منادی با بیان اینکه هدف اول رتبه بندی معلمان کیفیت بخشی است، عنوان کرد: درابتدا جایگاه علمی معلمان باید مشخص شود ، سپس هدف بعدی تأمین معیشت است که باید مورد توجه قرار گیرد. خبرهای خوشی از رتبه بندی می آید.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی  درباره کنکور گفت: کنکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای دارد، در مجلس هم برای کنکور قانون داریم و این مصوبه با برخی قوانین مغایرت دارد.

منادی ادامه داد: آموزش و پرورش مخالف کنکور است، زیرا  با کنکور تحول و محتوا نادیده گرفته می شود، این موضوع باید غربالگری شود، باید کاری کنیم همه کنکور ندهند و ملاک معدل برای شرکت در کنکور را برای دانش آموزان  قرار دهیم، با این شرط در کنکور به جای یک میلیون و ۴۰۰هزار نفر ، ۲۰۰هزار نفر شرکت کننده خواهیم داشت.

وی یادآورشد: ساماندهی نیروی انسانی ۸۰هزار نفر با کمک وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت تا در دانشگاه فرهنگیان پرورش یابند البته این دانشگاه باید تقویت شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی  خاطرنشان کرد: مجلس در بودجه امسال برای مدرسه سازی ۱۰ هزار میلیارد بودجه اختصاص داده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *