logo

خیلی نقش‌ها هست که هنوز بازی نکرده‌ام

سیاوش طهمورث گفت: آنقدر زندگی وسیع است که شاید آرزو داشته باشم ۵۰۰ سال دیگر زندگی کنم تا آدم‌ها و نقش‌های بیشتری را بازی کنم.

به گزارش ایسنا، طهمورث درباره تزریق واکسن کرونا گفت: دز اول واکسن را زده‌ام اما این واکسن فقط از مرگ جلوگیری می‌کند و ممکن است دوباره مبتلا شویم.

وی فعالیت‌های هنری اخیرش را تشریح کرد و گفت: «زخم کاری» هم اکنون پخش می‌شود و موفق هم بوده است. دو سه کار دیگر هم به من پیشنهاد شده است. یادم رفت کتابم را با خودم بیاورم. کتاب «از تو می‌گویم» را نوشته‌ام اما امشب فراموش کردم آن را به همراه بیاورم. این کتاب شامل داستان‌های کوتاه است. یک کتاب دیگر هم دارم که زیر چاپ است. اصولا همیشه دست به قلم داشتم اما نمی‌خواستم کتاب را چاپ کنم تا زمانی که دوستم گفت بیا تا کتاب را برایت چاپ کنم. آثار نمایشنامه و شعر هم دارم.

بازیگر قدیمی تلویزیون تصریح کرد: زیاد به طرف شعر نرفتم چون در شعر سنتی نمی‌توان مشکلات و دغدغه‌های ذهنی خود را در مقالی کوچک بیان کرد. دوست دارم شعر را ادامه دهم ولی زمانی که بتوانم به خوبی حرفی برای گفتن داشته باشم.

وی ادامه داد: بازیگری ساده نیست و صرفا به استعداد داشتن نیست. شناخت جای صدا، پرورش ذهن، مطالعه فراوان، دانستن فلسفه، تاریخ، جغرافیا، روانشناسی، مطالعه رمان و تسلط داشتن بر بدن خود ارکان بسیار مهمی است که یک بازیگر باید آن‌ها را داشته باشد.

این بازیگر معروف ایرانی در خصوص تفاوت هنرپیشه، بازیگر و هنرمند گفت: ما هنرپیشه زیاد داریم اما تعداد بازیگران کم است؛ تعداد بازیگران انگشت شمار است و بین آن‌ها هنرمند خیلی کم است. هنرپیشه چون از موقعیت خود لذت نمی‌برد و انرژی نمی‌گیرد ممکن است زود خسته شود؛ گویا یک شغل برای او محسوب می‌شود که پس از مدتی بازنشست می‌شود اما بازیگر از کارش لذت می‌برد، انرژی می‌گیرد و خسته نمی‌شود. هنرمند از بازیگر هم فراتر است و محبوب مردم است.

طهمورث تصریح کرد: طرفدار بازی «آلپاچینو» هستم چون او فوق‌العاده است. یکی از دلایل علاقه‌ام این است که در آثارش شما او را با گریم نمی‌بینید و همه جا خودش است اما پس از گذشت چند دقیقه دیگر آلپاچینو را نمی‌بینید و صرفا با شخصیت ارتباط می‌گیرید، این هنر بازیگری است. در کنار او «دنیرو» هم هست اما درباره این بازیگر عادت خندیدنش که همیشه یکسان است او را یک مرحله پایین تر از آلپاچینو قرار می‌دهد.

وی افزود: از بین هنرمندان زن اگر به نئورئالیسم‌های ایتالیا مراجعه کنیم، می‌بینیم که بازیگران خانم کولاک کرده‌اند چون بازی را فهمیده‌اند. بازی کردن صرفا بازی نیست بلکه زندگی کردن است یعنی فرد با شخصیت دیگری زندگی می‌کند. ما تمام اخلاق‌های روی کره زمین را در خود داریم اما با برخی از آن ها رفتار می‌کنیم؛ حالا وقتی می‌خواهیم شخصیت جدیدی را بازی کنیم باید اخلاق‌های منطبق با آن شخصیت را در خود زنده کنیم.

بازیگر قدیمی سینما که مهمان برنامه «شب نشینی» بود، بیان کرد: خیلی نقش‌ها هستند که هنوز بازی نکرده‌ام. به دلیل اینکه شخصیت‌ها برای من بالا و پایین نیستند و بازی کردن به جای همه آن‌ها جزو آرزوهای من مطرح می‌شود چون رسیدن به آن شخصیت‌ها برای من سخت است.

طهمورث درباره بزرگترین آرزویش گفت: آنقدر زندگی وسیع است که شاید آرزو داشته باشم ۵۰۰ سال دیگر زندگی کنم تا آدم‌ها و نقش‌های بیشتری را بازی کنم. آرزو دور است باید با حال زندگی کرد و از داشته‌ها استفاده کرد. از مصاحبت با آدم‌هایی که در لحظه زندگی می‌کنند لذت می‌برم. درست است در آینده مرگ هم هست اما باید فعلا از طبیعت و هستی اطرافمان استفاده کنیم طبیعتی که مخلصانه همه چیز خود را در اختیار ما قرار می‌دهد و برای ما است.

وی تفاوت قوانین طبیعی و انسانی را این‌طور تبیین کرد: چیزهایی که ساخته بشر است مصنوع است و حتی قوانینش محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند که انسان به آن تعلق ندارد اما انسان به قوانین طبیعت تعلق دارد. طبیعت بخشنده است اما انسان بخشنده نیست انسان همه چیز را برای خود می‌خواهد اما طبیعت از همه چیز می‌گذرد. همه قوانین انسانی را ۳۴ می‌توان شکست اما قوانین طبیعت را نمی‌توان شکست؛ درصورت شکستن این قوانین او از انسان انتقام نمی‌گیرد بلکه انسان به طرز اخلاقی و ذهنی از چرخه آن بیرون رانده می‌شود.

این بازیگر معروف عنوان کرد: به نظر من بازیگر باید شبیه موم به هر شکلی در بیاید اگر کسی صرفا یک ژانر داشته باشد دیگر بازیگر نیست هنرپیشه است و برای اینکه بتواند شبیه موم باشد باید اختیار تمام اعضای بدن را با انجام برخی از تمرینات در دست داشته باشد. برای مثال کسی که این اختیار را دارد وقتی می‌خواهد نقشی را بازی کند که یک دست یا پایش قطع شده است به واقع بازیگر آن عضو خود را فراموش می‌کند.

طهمورث افزود: در بازیگری فقط برای اینکه لذت می‌برم مانده‌ام و از لذت بردن مخاطبم هم لذت می‌برم.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. محمد سلوکی  «شب نشینی» را اجرا می‌کند و تهیه کننده این برنامه نیز کاوه امیری جاوید است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *